A költségvetés veled készül
Ne csak elszenvedd, légy része a költségvetés megtervezésének.
/01.brief
Összhangban a törekvésekkel
Az önkormányzati költségvetés hatással van minden városlakóra. Erről hajlamosak vagyunk megfeledkezni és csak akkor foglalkozni vele, amikor már késő.
A városvezetés ennek szeretett volna elébe menni, és arra kértek minket, hogy fejlesszünk egy olyan megoldást, amivel a városlakókat a döntésbe bevonva tervezheti meg az éves költségvetést, javítva ezzel a megértést és a konstruktív együttgondolkodást.
Tools & Technology:
#spreadsheet #figma #html #css #javascript #wordpress #php #alfred
Csapattagok:
Szilágyi István Gazdasági igazgató, Kakassy Norbert Tanácsadó, Györfi Sándor Tervező grafikus (UX / UI), Zsidó Mátyás Full Stack fejlesztő
Mit csináltunk:
Tervezés, low fidelity mockup, tanácsadás, ux, ui, reszponzív design, fejlesztés.
/03.Hogyan dolgoztunk
- 0.1Feltérképezés
- 0.2Prototípus
- 0.3Képletek kidolgozása
- 0.4Tesztelés
- 0.5Tervezés
- 0.6Fejlesztés
- 0.7Tesztelés
- 0.8Kitelepítés
Az felület kidolgozásában nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy mindig világosan látható legyen a következő lépés.
Pl. Útmutató elolvasása után a felhasználó megtekintheti a város költségvetését, de ha úgy érzi, hogy készen áll, létrehozhat saját költségvetési javaslatot is.
Amennyiben a felhasználó egy a mások által készített költségvetések megtekintése mellett döntött, úgy a végén óvatosan felkínáljuk, hogy hozzon létre sajátot.
Ha a felhasználó egyből saját költségvetés létrehozására adja a fejét, mindvégig egy tiszta feladat van előtte a lehető legkevesebb disztraktív elemmel.
/04.Megoldások
Legyen áttekinthető
A felületen a görgetős elemekkel oldottuk meg, hogy a felhasználó könnyen tudjon navigálni..
Sticky Balance
A ragadós mérleg-nek köszönhetően a költségvetési egyensúly az aránynak megfelelően billen, de ugyanakkor mindig szem előtt marad. Így tudjuk, hogy mennyi elköltésre váró összegünk maradt, de azt is, hogy mennyire mélyen karistoljuk a bödön alját.
Adjunk arcot az érzéseinknek
Ha kevesebbet költünk úthálózatok karbantartására, úgy az útviszonyokkal kapcsolatos elégedettségünk aligha fog javulni. Ezt a viszonyrendszert valahogy izgalmasan akartuk érzékeltetni, de vele egyidőben fel is akartuk mérni, hogy a felhasználók hogyan éreznek az adott kategóriákkal kapcsolatban. Erre használtuk az emotikonokat.
Nem gondolhatunk mindenre.
A felhasználónak lehetősége van arra, hogy új költségvetési forrást vagy kiadási tételt adjon hozzá a rendszerhez.
Megjegyzések beszúrás
Amennyiben egy egy tétel magyarázni kell, a rendszerben erre is van lehetőség. A felhasználó megjegyzést adhat hozzá az adott költségvetésmódosításhoz, de kérdéseket is megfogalmazhat a városvezetés felé.
Értékelés
A látogatók a költségvetésekre szavazhatnak, ezzel értékelve a jobb, vagy leértékelve a kevésbé életképes elképzeléseket.
Minden a helyes mederben
A tételek módosíthatósága szabályok közé szorult, de a bonyolult magyarázatok helyett magának a felületnek kellett keretek közé tartania a lehetőségeket. Így lettek szabadon módosítható, vagy keretek között módosítható tételek.
/01.
Felhasználói élmény és népszerűsítés
A feladat komplexitása ellenére igyekeztünk a folyamatot leegyszerüsíteni, és figyelni arra hogy a felhasználónak egy időben a lehető legkevesebb feladata legyen..
A következő lépésről pedig csak a feladat elvégzése után adtunk tájékoztatást. Így a felhasználók kevésbé érezték, a feladatot megterhelőnek. A népszerűsítést, hasonlóan a többi lépéshez, egy feladatként tettük a folyamat végére, itt a felhasználóknak több módot is kínáltunk arra, hogy saját elképzeléseit megossza másokkal.
A látogató bejön az oldalra
Elolvassa az útmutatót
Megtekinti a város költségvetését
A költségvetés végére érve a felhívásnak engedve létrehoz egy sajátot
Mentett költségvetés megtekintese
Az adatok megadás után elmenti a létrehozott tervezetet
Végül egy felugró ablak felkínálja a felhasználónak, hogy ossza meg a létrehozott költségvetést.
/03.Megoldások
Mobil nézet
A feladat összetettsége miatt nehéz dolgunk volt a mobil felület egyszerűsítésével. Sok megoldás, ami kézenfekvő volt nagyképernyős felületeken, nem volt használható mobil eszközön.
Az első tesztek alatt nyilvánvalóvá vált, hogy az értékek csúszkával történő szabályozása nem problémás, nehéz pontos értéket megadni, ezért helyette szöveges bevitelt használtunk.
Hosszú szöveges tartalmakkal sem akartuk túlzsúfolni a felületet, ezért többet elrejtettünk, ezeket csak akkor jelenítjük meg, ha a felhasználó ezt látni szeretné.
/04.Eredmények
A projekttel elértük, hogy olyan költségvetést hozhatott napvilágra a város, amiről az emberek beszélnek, amivel otthon eljátszanak és amit megpróbálnak megérteni.
Az átlag felhasználó több időt töltött az oldal böngészésével mint a ameddig a legtöbb pornhub látogatás tart...
Az újszerű megközelítésnek köszönhetően a sajtó szívesebben beszélt a költségvetésről, mintha csak egy egyszerű költségvetést mutattak volna be. És ami talán a legfontosabb, fiatalok vették rá magukat “talán” életükben először, hogy végignézzenek egy városi költségvetést, ezzel közelebb lépve egy megértőbb és tudatosabb gondolkodás irányába.
egyedi látogató érkezett az oldalra
költségvetési javaslatot hoztak létre
szavazat a legnépszerűbb költségvetés javaslatra
egyedi megtekintés
A költségvetés elfogadását megelőző 14 napban
“Projektünk új perspektívába helyezi a lakosok tapasztalatait egy városi költségvetés elkészítését illetően. Egy olyan igénnyel fordultunk a minic studióhoz, amelyhez hasonlót nem találtunk. A csapat összehangolt munkája, fejlesztői kompetenciája illetve kreativitása jobb végeredményt produkált, mint azt remélni tudtunk. Köszönet a minic studio kiemelkedő teljesítményért!”
Szilágyi István, Gazdasági igazgató - 2020.02.13